36 pytań, które doprowadzą do większej bliskości


36 pytań, które doprowadzą do większej bliskości

KILKA SŁÓW O BADANIACH

Trzydzieści sześć pytań ułożonych w trzy zestawy. Każde z nich wymaga pewnego odsłonięcia się, powiedzenia czegoś o sobie i swoich wartościach, obawach czy zwyczajach. Każdy kolejny zestaw pozwala nam na odrobinę głębsze odsłonięcie. W pierwszym odpowiadamy między innymi na pytania o to, kogo chcielibyśmy zaprosić na obiad i jaki jest nasz perfekcyjny dzień, a w ostatnim dzielimy się już osobistymi przekonaniami, problemami czy wartościami. Na koniec 4 minuty patrzenia sobie w oczy.

Badanie co prawda zostało przeprowadzone już w 1997 roku, ale rozgłos zyskało po artykule w New York Times opublikowanym w 2015 roku. To dzięki niemu zestawy pytań dostały miano „prowadzących do zakochania się”, choć nie do końca taki był zamysł autorów. Mimo to okazało się, że sześć miesięcy po zakończeniu badania wszyscy uczestnicy otrzymali… zaproszenie na ślub jednej z par, która na nim się poznała. Przypadek? W jakiejś mierze pewnie tak, bo choć nie taki był cel badania, to jednak takiego rezultatu nie można było wykluczyć. A co tak naprawdę badali Aronowie?

Elaine Aron opisuje to badanie w swoim artykule jako mające na celu sprawdzenie, jakie czynniki prowadzą do bliskości i większej sympatii.

Na przykład:

  • czy (A) jeśli mamy przyjaciół o innym kolorze skóry, to jesteśmy mniej uprzedzeni, czy to raczej (B) fakt, że jesteśmy mniej, uprzedzeni sprawia, że mamy przyjaciół z innych grup etnicznych (prawidłowa jest odpowiedź A),
  • wiadomo, że szczęśliwsze są pary, które przyjaźnią się z innymi parami. Jednak znów – gdzie jest przyczyna, a gdzie skutek?
    Badania Aronów pokazały, że na większe szczęście wpływa właśnie to, że świadomie spotykamy się, prowadzimy głębokie rozmowy i przyjaźnimy z innymi, a nie odwrotnie.

JAKI Z TEGO WNIOSEK?

Mówiąc wprost:

„Ludzie są ze sobą szczęśliwi dlatego, że ze sobą rozmawiają, a nie dlatego ze sobą rozmawiają, że są szczęśliwi”.

Być może trywialne, być może oczywiste, ale jednak…

Jeśli coś nam w związku nie gra, to być może warto wrócić do głębszych rozmów, do tego, by spędzać ze sobą więcej czasu i dbać o jego jakość. Nie czekać, że ochota kiedyś sama przyjdzie, ale stworzyć ku temu warunki.
I tu okazuje się, że istotny jest jeszcze jeden czynnik – jakość tego, w jaki sposób reagujemy na słowa wypowiadane przez partnera, czy partnerkę, zwłaszcza w kontekście ich mówienia o tym, co dla nich ważne, czy wrażliwe. I tu zdecydowanie się zgadzamy, że słuchanie jest bardzo istotną umiejętnością w budowaniu związku.

CO Z TYM WSZYSTKIM MOŻNA ZROBIĆ?

Jak wykorzystać te pytania do budowania swojego związku? My proponujemy następujące kroki:

  1. Znajdźcie około godziny czasu i spokojne miejsce, wygodne dla Was obojga.
  2. Wydrukujcie pytania. (Lepiej mieć je na kartkach, niż w telefonie). Warto je pociąć, choć nie mieszać poszczególnych zestawów. I kolejno losować te, na które będziecie odpowiadać.
  3. W czasie pierwszych 20 minut odpowiadajcie na pytania z pierwszego zestawu, w czasie kolejnych 20 minut z drugiego, w ostatnie 20 minut – z trzeciego.
  4. Zakończcie 4-minutowym patrzeniem sobie w oczy. (I dajcie sobie rzeczywiście 4 minuty – zobaczycie, że pierwsze momenty mogą być hm… dziwne, ale kolejne będą prowadziły do większej intymności).
  5. Wróćcie tutaj i napiszcie w komentarzu, jak Wam się to doświadczenie sprawdziło.


Pytania znajdziesz poniżej. Zachęcamy Cię do zostawienia nam swojego maila w formularzu pod artykułem, a otrzymasz pdf-a z pytaniami. Będziesz wtedy mógł/mogła wydrukować je i dać sobie możliwość bycia zaskoczoną, zaskoczonym w trakcie odpowiadania na nie. To rzeczywiście może prowadzić do fajnych refleksji i większej bliskości.

36 PYTAŃ PROWADZĄCYCH DO WIĘKSZEJ BLISKOŚCI

Zestaw I:

  1. Gdybyś mogła/mógł zaprosić do siebie na obiad kogokolwiek na świecie, kogo byś wybrała/wybrał?
  2. Czy chciałabyś/chciałbyś być sławna/znana? Z czego?
  3. Czy kiedykolwiek ćwiczysz, co chcesz powiedzieć, zanim do kogoś zadzwonisz? Dlaczego to robisz?
  4. Jakby wyglądał Twój „idealny” dzień?
  5. Kiedy ostatnio śpiewałaś/śpiewałeś dla kogoś? A kiedy dla siebie?
  6. Gdybyś mogła/mógł dożyć do dziewięćdziesiątki, zachowując umysł lub ciało trzydziestolatka przez ostatnie 60 lat, co byś wybrała/wybrał?
  7. Czy masz przeczucie, jak umrzesz?
  8. Wymień trzy rzeczy, które przypuszczasz, że masz wspólne ze swoim rozmówcą?
  9. Za co czujesz się najbardziej wdzięczna/wdzięczny w swoim życiu?
  10. Co byś zmieniła/zmienił w tym, jak byłaś/byłeś wychowana/wychowany?
  11. Opowiedz swojemu rozmówcy jak najwięcej szczegółów o swoim życiu w cztery minuty.
  12. Gdybyś mogła/mógł obudzić się jutro rano z jakąś nową cechą lub umiejętnością, czym by ona była?

Zestaw II:

  1. Gdyby kryształowa kula mogła pokazać ci prawdę o Tobie, Twoim życiu, przyszłości lub o czymkolwiek innym, czego byś chciała/chciał się dowiedzieć?
  2. Czy marzysz o zrobieniu czegoś od dawna? Czemu do tej pory tego nie zrobiłaś/zrobiłeś?
  3. Co jest Twoim największym życiowym osiągnięciem?
  4. Co najbardziej cenisz w przyjaźni?
  5. Jakie jest Twoje najpiękniejsze wspomnienie?
  6. Jakie jest Twoje najstraszniejsze wspomnienie?
  7. Gdybyś się dowiedziała/dowiedział, że za rok umrzesz, co byś zmieniła/zmienił w swoim życiu? Dlaczego?
  8. Co dla Ciebie oznacza przyjaźń?
  9. Jaką rolę w Twoim życiu odgrywają miłość i czułość?
  10. Podziel się pozytywnym spostrzeżeniem na temat swojego rozmówcy. Róbcie tak na przemian – każdy po pięć razy.
  11. Czy jest dużo bliskości i ciepła w Twojej rodzinie? Czy czujesz, że Twoje dzieciństwo było bardziej szczęśliwe niż dzieciństwo innych osób?
  12. Jak oceniasz swoją relację z matką?

Zestaw III:

  1. Niech każde z Was wypowie trzy stwierdzenia o „Was”. Na przykład „Oboje siedzimy tu i czujemy, że…”
  2. Dokończ to zdanie: „Chciałabym mieć kogoś, z kim mogłabym/mógłbym dzielić…”
  3. Gdybyś miała/miał zaprzyjaźnić się ze swoim rozmówcą, co powinna/powinien jeszcze o Tobie wiedzieć?
  4. Powiedz rozmówcy coś, co ci się w nim/niej podoba. Bądź bardzo szczera/szczery – mów rzeczy, których się zwykle nie mówi świeżo poznanej osobie.
  5. Opowiedz o zawstydzającej chwili z Twojego życia.
  6. Kiedy ostatnio rozpłakałaś/rozpłakałeś się przy kimś? A kiedy w samotności?
  7. Powiedz rozmówcy coś, co już Ci się w nim/w niej podoba.
  8. Czy jest jakiś temat, o którym Twoim zdaniem nigdy nie należy żartować?
  9. Jeśli byś w tej chwili umarła/umarł bez możliwości wcześniejszego kontaktu ze światem, czego najbardziej żałowałabyś/żałowałbyś, że nie powiedziałaś/powiedziałeś? Czemu do tej pory nie wyraziłaś/wyraziłeś tego osobie zainteresowanej?
  10. Pali się Twój dom, w którym są wszystkie Twoje rzeczy. Uratowałaś/uratowałeś już swoich bliskich i zwierzęta. Został czas, by wbiec ostatni raz do domu i coś uratować. Co wybierzesz i dlaczego?
  11. Ze wszystkich członków Twojej rodziny czyja śmierć byłaby najtrudniejsza? Dlaczego?
  12. Podziel się z rozmówcą osobistym problemem i zapytaj, jak on/ona by sobie z nim poradził/poradziła. Poproś też, by rozmówca powiedział/powiedziała, jaki uważa, że masz stosunek do tego problemu.

Jeśli chcesz otrzymać pytania w wersji do druku, a także więcej inspiracji na temat budowania szczęśliwych relacji, zapisz się na nasz newsletter!

Aby to zrobić, wypełnij poniższy formularz: