Z czasem stają się dla nas czymś niepodważalnym, zaczynamy wierzyć im bardziej niż faktom. Jednak nie zawsze są prawdziwe, nie zawsze nam służą. Dlatego warto je sprawdzać i nad nimi pracować. Tu pokażemy Ci 5 przekonań, które mogą sprawić, że Twój związek nie będzie szczęśliwy.
Oczekiwania pojawiają się w związku bardziej lub mniej. Nie możesz jednak wymagać, aby partner spełniał każdą Twoją zachciankę jako dowód jego miłości do Ciebie. Oczekując, że ma spełnić wszystkie Twoje potrzeby, nakładasz na niego misję, która z założenia jest niewykonalna. Zamiast tego zastanów się, czemu zależy Ci na pewnych rzeczach, jak możesz o nich mówić i jak możesz wypracować kompromisy.
Konflikty są naturalną częścią relacji: czy to bliskich, czy biznesowych. Niektórzy twierdzą nawet, że kłótnie są oznaką, że nam zależy. Dlaczego więc pojawia się strach i pytanie: czy pasujemy do siebie w momencie gdy zaczynamy się kłócić? Konflikty dobrze zakończone i przeprowadzone powodują, że jesteśmy bliżej siebie. Konflikty sprawiają, że możemy zobaczyć siebie wzajemnie bardziej autentycznymi. Warto jest rozwijać swoją zdolność konfrontacji i rozmów na trudne tematy.
To jedna z największych pułapek, w jakie można wpaść. Kiedyś od pary będącej na krawędzi rozwoju usłyszałam: wiesz, gdyby ktoś nam przed ślubem powiedział, że mamy się zastanowić i tak byśmy tego nie zrobili, wierzyliśmy, że miłość wszystko rozwiąże. Miłość pomoże rozwiązać problemy, przetrwać burze – to na pewno. Ale tylko ona nie wystarczy. Potrzeba jeszcze zaangażowania i chęci do zmiany. I to z obu stron.
Mając takie myśli, prawdopodobnie będziesz dążyć podświadomie do tego, żeby potwierdzić sobie tę tezę przez... zrujnowanie swojego związku. O związek trzeba dbać. Kiedy zostawisz go, licząc, że jakoś się ułoży to może i tak będzie, ale wtedy to będzie kwestia naprawdę dużego szczęścia. Na pewno każdy związek po drodze będzie mierzył się z większymi i mniejszymi wyzwaniami, ale będąc razem, wspierając się, można pokonać każdy problem. Mając takie przekonanie, trudniej będzie Ci ufać, mieć nadzieję w trudnych chwilach czy wolę walki o relacje.
Jeśli masz takie przekonanie, pewnie trudność sprawiają Ci wszystkie te momenty, w których ktoś oczekuje, że w jakiś sposób się poświęcisz. Problem wolności pojawia się także wtedy, kiedy Twoje poczucie wartości jest obniżone i boisz się mówić o swoich potrzebach. Czasem ten dylemat masz również w momencie gdy traktujesz związek jak lek na samotność, sposób na dowartościowanie. Zastanów się więc: Jak się ma Twoja samoocena? Czy masz odwagę mówić o sobie?